Pobierz oryginalny załącznik.

PLAN  PRACY  BIBLIOTEKI

na rok szkolny  2015/2016

PRACA PEDAGOGICZNA

Wspomaganie realizacji programów nauczania i wychowania, edukacji kulturalnej, informacyjnej    i medialnej uczniów, kształcenia ustawicznego i wszechstronnego rozwoju ucznia.

Zadania

Sposoby realizacji

Osoba odpowiedzialna

wykonania

Tworzenie warunków                  do zdobywania informacji             z różnych źródeł

Organizacja zbiorów i warsztatu informacyjnego; uaktualnianie napisów informacyjnych, plansz.                                 Wdrażanie i zachęcanie uczniów                            do systematycznego odwiedzania biblioteki szkolnej  i wypożyczania książek.

Uczenie poszanowania książek i czasopism               oraz poprawnego zachowania w bibliotece.

cały rok

Rozpoznawanie    i kierowanie zainteresowaniami literackimi, rozwijanie kultury czytelniczej Inspirowanie czytelnictwa poprzez:
  • reklamowanie książek,
  • udzielanie porad i wskazówek w wyborach czytelniczych,
  • wystawy okolicznościowe, wystawki zakupionych nowości,
  • organizację świąt bibliotecznych,
  • przeprowadzenie imprez i konkursów            czytelniczych.

cały rok
Przygotowanie użytkowników do korzystania                z różnorodnych źródeł informacji                   i do samokształcenia

Zapoznanie z regulaminem biblioteki i czytelni uczniów kl. I.

Udostępnianie księgozbioru indywidualnym czytelnikom oraz przekazywanie książek do pracowni przedmiotowych.

Udostępnianie materiałów bibliotecznych                  na zajęcia edukacyjne.

Pomoc w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania                i wykorzystywania informacji  z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

Pomoc w wyszukiwaniu materiałów źródłowych na określony temat.

Udzielanie wskazówek czytelnikom korzystającym z wolnego dostępu do półek, udzielanie porad bibliotecznych, rzeczowych, tekstowych.

Edukacja czytelnicza i medialna – „Baśniowy poranek” – klasa III i „Czytanie na śniadanie” – klasa II

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień

i wyzwalanie twórczych postaw

Rozwijanie i utrwalanie zainteresowań, potrzeb    i nawyków czytelniczych  z uwzględnieniem   indywidualnych uzdolnień uczniów.

Pomoc  w wyszukiwaniu i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów                        i olimpiad.

Powołanie Klubu Asystentów Bibliotecznych;

Wybór członków Klubu będących łącznikami klasowymi z biblioteką. Szkolenie.

Wyróżnianie najlepszych czytelników :

-  „Czytelnik miesiąca”  w kl. I-III i IV-VI                                           -   imienny wykaz najlepszych czytelników roku   umieszczany na tablicy „kącik biblioteczny”,

-  dyplomy.

i wych. klas

wg potrzeb

co m-c

na zakończenie roku szkolnego

Współpraca ze środowiskiem szkolnym, pozaszkolnym,               rodzicami

Wspomaganie realizacji programów nauczania       i wychowania, edukacji kulturalnej                                i informacyjnej ucznia.

Pomoc w doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela.

Sporządzanie wykazów i reklamowanie nowości wydawniczych dla nauczycieli; gromadzenie materiałów pomocnych                       w uzyskaniu stopnia awansu zawodowego.

Współpraca  z nauczycielami w ramach realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych, ścieżek edukacyjnych z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.

Uzgodnienie wartości księgozbioru z ewidencją księgowości.

Współpraca z rodzicami, informowanie                      o czytelnictwie dzieci i popularyzowanie literatury pedagogicznej.

Współpraca z bibliotekami innych szkół

i sieci.

podczas zebrań

grudzień

Doskonalenie, podnoszenie kwalifikacji, samokształcenie

Udział w konferencjach szkoleniowych, kursach, warsztatach.

Praca w zespołach, wymiana doświadczeń.

Mierzenie jakości pracy biblioteki.

Doskonalenie warsztatu pracy – zapoznawanie się z nowościami  metodycznymi   i wydawniczymi.

Samokształcenie.

wg planu

PRACE BIBLIOTECZNO – TECHNICZNE

Zadania

Sposoby realizacji

Osoba

odpowiedzialna

Termin realizacji

Planowanie, statystyka, sprawozdawczość

Opracowanie rocznego planu pracy biblioteki.

Prowadzenie dziennika bibliotecznego.

Sprawozdawczość półroczna i roczna.

Prowadzenie statystyki dziennej, półrocznej           i rocznej.

cały rok

Organizacja udostępniania zbiorów,                     gromadzenie, opracowanie, selekcja, konserwacja

Uzupełnianie zbiorów w miarę  możliwości finansowych.

Ewidencja - bieżące prowadzenie księgi inwentarzowej.

Opracowywanie zbiorów - klasyfikacja wg UKD, katalogowanie, techniczne opracowywanie książek.

Melioracja księgozbioru głównego                              i podręcznego.

Selekcja zbiorów - inwentaryzacja ubytków.

Konserwacja zbiorów - oprawa i naprawa książek.

aktyw bibl.

wg potrzeb

cały rok

Organizacja warsztatu informacyjnego                   i dydaktycznego biblioteki

Uaktualnianie katalogów bibliotecznych;             bieżąca rozbudowa.

Systematyczne uzupełnianie teczek wycinków prasowych

Analiza czytelnictwa indywidualnych uczniów; opracowywanie miesięcznych wykazów.

co m-c

Prace administracyjne

Prowadzenie dokumentacji bibliotecznej, ewidencji przychodów i ubytków; przeprowadzanie okresowo inwentaryzacji zbiorów.

Aktualizacja wykazu uczniów i kartoteki czytelników;  założenie kartoteki dla uczniów kl. I.

Wykonanie nowej  tablicy „Współzawodnictwo czytelnicze” i uzupełnianie jej co miesiąc.

Piecza nad tablicą KĄCIK BIBLIOTECZNY.

Dbanie o estetykę wypożyczalni i czytelni.

Zakończenie działalności biblioteki w roku szkolnym; odbiór książek i sprawdzenie ich stanu.

Uzupełnienie i zamknięcie całej dokumentacji bibliotecznej.

czerwiec

1% dla Szkoły