1. Redukuje stres

            Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

  • 68% bardziej od słuchania muzyki,
  • 300% bardziej od wyjścia na spacer
  • i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

 

2. Poprawia pamięć

 

         Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły…

3. Ludzie, którzy czytają są mądrzejsi

            Czytanie sprawia, że człowiek staje się jeszcze bardziej inteligentny. Poszerza swoje horyzonty dzięki czemu na tą samą sprawę potrafi spojrzeć z różnych perspektyw. 

4. Czytanie wzbogaca słownictwo

            Większe słownictwo pomaga w opisywaniu swoich myśli czy uczuć. Ludziom często zdarza się, że coś chcą powiedzieć, ale nie wiedzą jak to ubrać w słowa. 

5. Inspiruje

 

         Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

 

  1. Rozwija wrażliwość

            Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają,

3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

 

  1. Poprawia technikę pisania

 

            Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą

z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

 

  1. Poprawia skupienie i koncentrację

 

         Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

 

  1. Stymuluje mózg

 

         Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razu  mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

 

  1. Rozwija wyobraźnię

 

         Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
 

  1. Zwiększa zdolności analityczne

 

         Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.