Drodzy Rodzice!   

      Z ogromną radością pragnę Państwa poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Obrońców Warszawy w Osieczanach przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i  otrzymała 5000 zł. na zakup literatury dla dzieci i  młodzieży. Od  września  książki są dostępne w bibliotece i można je wypożyczać.

            W związku z tym chciałabym Państwu przedstawić 17 zalet czytania książek

i zachęcić do pokazania dzieciom przyjemności płynącej z czytania i kształcenia w nich nawyku sięgania po książkę. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u dzieci zamiłowanie do książek.

 

            Dlaczego tak wiele dzieci nie lubi czytać? Dlaczego niechętnie sięgają po książki?

Odpowiedz jest prosta: ponieważ czytanie kojarzy im się z przykrym obowiązkiem, nudą a  czasem nawet z karą. A przecież czytanie pogłębia więź z dzieckiem. Postarajmy się znaleźć czas, cierpliwość i stopniowo wprowadzić rodzinne rytuały – czytanie na wyciszenie po  intensywnej zabawie lub przed snem.

Czytajmy nie za szybko i wyraźnie. Pamiętajmy, że młodsze dzieci lubią, gdy modulujemy głos i udajemy postacie z książek. Czytanie pobudza wyobraźnie. Czytajmy wspólnie nawet wtedy, gdy dzieci same już to potrafią. Możemy też po jakimś czasie poprosić dziecko by to ono nam poczytało-wyrobi to umiejętność płynnego czytania. Rozmawiajmy z dzieckiem o książce-zapytajmy o głównego bohatera, o wyciąganie wniosków z np. niewłaściwego zachowania, komentujmy, rozmawiajmy. Zachęcajmy do wyrażania własnego zdania na temat tego co  dziecko usłyszało. Zwróćmy też uwagę czy dziecko zrozumiało treść. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości. Poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stale wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji –sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest witaminą i szczepionką.

Dzieci, którym czytamy są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie.

Rodzice dzieci starszych nastolatków pamiętajcie, że dobrze dobrana książka pomoże wam poruszyć trudne tematy, rozpocząć z dzieckiem wspólną rozmowę i nawiązać kontakt. Książki porządkują dziecięcy świat i pomagają zrozumieć codzienne sprawy. Czytanie rozwija inteligencje, wzbogaca słownictwo, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz  zapobiega uzależnieniu od telewizora, komputera, Internetu.

Na zakończenie zachęcam Państwa do odwiedzenia strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania. Drodzy Rodzice podtrzymujcie i rozbudzajcie zainteresowania czytelnicze. Wspólnie z dziećmi odwiedzajcie naszą bibliotekę i zachęcajcie do wypożyczania książek .